Photoshop Yansıma Efekti

 

Bu anlatımda ben bir yazıya (text’e) yansıma aynalama efekti veriyorum fakat aynı işlem sırasıyla sizlerde photoshop resme yansıma efekti verebilirsiniz.

Kullanacağımız çalışma alanını açıp (1024*768 px) içerisine T kısayolunu kullanarak mirror effect vereceğimiz yazımızı yazıyoruz.

photoshop-yansima

 

Yazımızın bulunduğu katman seçili durumda iken CTRL+J kısayolu ile layer ı çoğaltıyoruz. Kopyaladığımız fotoshop yazısını sırasıyla Düzen / Dönüştür / 180° Dönüştür ‘e tıklıyoruz.Şimdi photoshop resmimiz ters vaziyette,Taşıma Aracı(V) ile tutup orijinal yazımızın altına sürükleyip bırakıyoruz. Tekrar Düzen / Dönüştür / Yatay Çevir diyerek harflerin birbirine eşit şekilde alt alta gelmesini sağlıyoruz.

photoshop-mirror-effect

 

Kopyaladığımız layer seçili iken katmanlar menüsünün altında bulunan Katman Maskesi Ekle butonuna tıklayıp layer’ımza maskeleme işlemi yapıyoruz.

katman-maskesi-ekle

 

Son işlemler olarak ise kopya katmanımıza sağ tıklayıp Yazımı Rastelleştir diyoruz.Daha sonra Degrade Aracı(D) seçerek yukarıdan aşşağı doğru dikey olarak tutarak degrade uyguluyoruz ve fotoshopta aynalama efekti uygulamamızı kaydediyoruz.

yansima-efekti

 

Bu anlatım photoshop’u Türkçe olarak kullanan photoshop meraklıları için anlatılmıştır.Çok Yakında photoshop yansıma efekti videosu eklenecek.Fotoshop’u orijinal dilde kullananlar için bu video daha açıklayıcı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>